Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ïîðóêà by Nikola95 Sat Sep 27 2008, 23:59

27. septembar 2008. | Izvor: B92 | MT
Formula 1 151931250648de5176e3e2d750396284_big
F1: Masi pol-pozicija u Singapuru

APVozaè Ferarija Felipe Masa osvojio je pol-poziciju pred Gran pri trku u Singapuru koja se vozi u nedelju.

Masa je do pol-pozicije došao briljantnim krugom u kome je za više od šest desetih delova sekunde prestigao, do tada vodeæeg, Luisa Hamiltona. Britanac je završio na drugoj poziciji, dok Raikonen iz Ferarija treæi. Èetvrto mesto zauzeo je Kubica (BMW Zauber), peto Kovalainen (MekLaren), šesto Hajdfeld (BMW Zauber), dok je sedma pozicija pripala Fetelu iz ekipe Toro Roso.

S obzirom da æe preticanje na "Marina Bej" uliènoj stazi biti veoma teško, startne pozicije bi mogle da budu od presudnog znaèaja i Masa je bio oduševljen preuzimanjem prve pozicije od Hamiltona.

"Bolid je bio savršen", rekao je 27-godišnji vozaè posle kruga koji je izvozio za minut i 44:519 sekundi.

"Uspeo sam da ostvarim savršen krug i tu je dobar bolid od velike pomoæi", dodao je Masa.

Bivši svetski šampion, Fernando Alonso bio je sjajan tokom nezvaniènih treninga, ali je njegov Reno imao problema sa dotokom goriva, zbog èega je Španac bio tek 15.

Alonso i Hamilton najbrži

ReutersDvostruki svetski šampion Fernando Alonso zabeležio je najbolje vreme tokom drugog nezvaniènog treninga pred trku za VN Singapura. Pred prvu noænu trku u istoriji F1 šampionata, vozaè Renoa se najbolje snašao pod reflektorima na uliènoj stazi i u finišu pretekao lidera šampionata Luisa Hamiltona u poretku.

Alonso je zabeležio vreme od 1:45,654 minuta, jednu desetinku ispred Meklarenovog vozaèa. Sa druge strane, Britanac je zadržao najbolji rezultat dana, sa prvog treninga, kada je vozio u vremenu od 1:45,518 minuta.

Opširnu najavu trke za VN Singapura pogledajte ovde.

Vozaè Ferarija Felipe Masa, koji pred trku u Singapuru ima bod manje od Hamiltona, bio je treæi, a slede drugi vozaè Meklarena Heiki Kovalainen, èlan Vilijamsa Niko Rozberg, Robert Kubica u BMV-u i aktuelni šampion Kimi Raikonen, koji je bio sedmi.

Tokom dana u Singapuru je padala kiša, ali se do veèernjih treninga staza osušila. Vozaèi su pokušali da zabeleže što više krugova kako bi se prilagodili novoj stazi.

To, ipak, nije svima pošlo za rukom. Vozaè Red Bula Mark Veber postao je prva žrtva kada se zakucao u ogradu. Australijanac je tom prilikom oštetio prednji deo bolida, izašao je bez povrede, ali se nije pojavljivao na drugom treningu.

Pored Vebera, još nekoliko vozaèa je imalo bliske susrete sa ogradom ili okrete na stazi, ukljuèujuæi Rozberga, Nakadžimu i šampiona sa VN Italije, Sebastijana Fetela, koji je dva puta gubio kontrolu nad automobilom. Zabeležio je 13. vreme.

Kvalifikacije su na programu u subotu od 16 èasova, dok je trka u nedelju od 14 sati.

Nikola95

Ïîðóêà by Nikola95 Sun Sep 28 2008, 22:10

28. septembar 2008. | Izvor: B92, Beta, AP
Formula 1 85062101148dfba842942b315088529_big
Masa: "Svakome se dešavaju greške"

APVozaè Ferarija Felipe Masa izjavio je da se ne ljuti na mehanièara zbog kojeg je zauzeo 13. mesto na VN Singapura.

Tokom prvog zaustavljanja u boksu, tehnièari su Masi dali znak da posle obavljenog servisa krene, ali je crevo za dolivanje goriva ostalo prikaèeno za vozilo. Masa je vukao crevo sve do kraja boksa, nakon èega se zaustavio. Kada su mehanièari skinuli crevo Brazilac se na stazu vratio poslednji.

Ekipa Ferarija nije želela da otkrije ko je iz tima mehanièara prerano dao znak Masi da krene, ali Brazilac je rekao da ništa ne zamera ekipi.

"Ovakve stvari se dešavaju, svi smo ljudska biæa. Svakome se desi da napravi grešku. Ja nisam osoba koja voli da se svaða, pa sam otišao kod èlana tima, podržao ga i motivisao da bolje radi, jer nam je potreban kompletan tim za poslednje tri trke u sezoni", rekao je Masa novinarima posle trke u Singapuru.

Ovo je bio samo poèetak problema za Ferari, pošto je Kimi Rajkonen tri kruga pre kraja trke udario vozilom u zid. U tom trenutku, Finac je bio na petom mestu.

Masa posle ove trke zaostaje sedam bodova za vodeæim u generalnom plasmanu vozaèa Luisom Hamiltonom iz Meklarena.

"U igri je još 30 bodova i imamo brzo vozilo. To je najvažnija stvar", dodao je Masa.

Pre trke u Singapuru Ferari je imao pet bodova prednosti ispred Meklarena, a sada sa 135 bodova Meklaren je za bod preuzeo vodjstvo u generalnom plasmanu konstruktora.

Nikola95

Ïîðóêà by Nikola95 Sun Sep 28 2008, 22:11

28. septembar 2008. | Izvor: B92
Formula 1 104066245448df9337c03b2549952189_big
Pobeda Alonsa u Singapuru

Vozaè Renoa trijumfovao je ispred Nika Rozberga u Vilijamsu i lidera šampionata Luisa Hamiltona. Britanac je iskoristio katastrofalnu grešku Ferarijevog tima u boksu, kada je Felipe Masa krenuo pre nego što je ekipa uspela da izvuèe crevo za gorivo iz automobila. Brazilac je zbog istog incidenta ubrzo kažnjen prolaskom kroz boks, pa je pao na zaèelje i na kraju završio na 13. mestu.

Hamilton sada, tri trke pre kraja, ima 7 bodova više od Mase. Svetski šampion Kimi Raikonen imao je udes u finišu trke i nije uspeo da je završi, pa je Ferari vikend u Singapuru završio bez bodova i prepustio voðstvo Meklarenu u generalnom plasmanu.

Alonsu je to prva pobeda sezone, a timu Reno prva još od 2006. godine.

Prva trka u Singapuru i prva vožena noæu u istoriji šampionata F1 bila je prepuna interesantnih incidenata, a dva puta je na stazu izlazio sejfti kar.
Formula 1 143805845448df9a67276e4794371557_big
ReutersTo je potpuno razbilo bilo kakve taktièke zamisli ekipa, posebno posle incidenta sa Masom. Trka je tekla ka mirnom kraju sve do 12 krugova pre kraja, kada se Zutil zakucao u ogradu, pa su sve razlike na stazi svedene na minimum.

Ipak, promena u redosledu nij ebilo, osim što je Kimi Rajkonen loše procenio mesto iviènjaka u jednoj krivini i trku završio tri kruga pre kraja, upotpunivši debakl Ferarija.

Bodove su osvojili èlanovi sedam ekipa, Reno je peta ekipa koja je pobedila ove sezone, Rozberg je ostvario najbolji rezultat u karijeri, a u prvih šest na cilju bila su èak èetiri Nemca.